Interiér SOŠ obchodu a služieb v Rimavskej Sobote zdobí 3,5 – metrový nápis #sososrs

V piatok 13.mája predstavila Mgr. Anna Galambová škole pripravované prekvapenie. Ako autorka projektu sa rozhodla nápad zrealizovať a výtvarne spracovať spolu so študentmi. Podľa jej slov bolo načasovanie veľmi dôležité. Rozhodla sa pre deň, ktorý patril rozlúčke s maturantmi, nakoľko to považovala za určitú symboliku nových začiatkov.

Ako tento nápad vznikol, čo ju k tomu motivovalo a prečo sa ho rozhodla zrealizovať porozprávala počas príhovoru vo vstupnej hale školy, kde sa zišli všetci študenti, pedagógovia, vedenie školy a rodičia maturantov.

„Inšpirovali ma mnohé svetové metropoly, slovenské mestá, ale aj osobnosti, ktoré hashtag používajú na zviditeľnenie a propagáciu. Chcem, aby sa v študentoch prebudila spolupatričnosť, hrdosť na školu, v ktorej študujú, a aby sme spolu tvorili jeden celok. Snažila som sa to vymyslieť spôsobom, ktorý bude študentom blízky a bude sa im páčiť. Žijeme v dobe modernej technológie, treba sa tomu prispôsobiť,“ vysvetlila Mgr. Anna Galambová.

Nápis je dlhý 3,5 metra a vysoký 60 cm. Je ľahko prenosný, vďaka čomu je využiteľný na mnohé školské akcie. Každé jedno písmenko má svoj význam. Študenti zapojili vlastnú kreativitu a motívy si vyberali podľa osobného cítenia a vkusu. Po celý čas pracovali pod pedagogickým dozorom Anny Galambovej, ktorá im pred začatím realizácie predstavila svoju myšlienku a jej význam.

„Študenti ma svojou energiou a zapálením pre danú vec milo prekvapili. Pracovalo sa mi s nimi veľmi dobre. Skrýva sa v nich talent, ktorý by mali rozvíjať. Deti a mládež musia byť motivovaní a mali by sme im ísť príkladom. Samozrejme je potrebné dať im priestor a nechať ich prejaviť sa. Myslím si, že ak chceme ako spoločnosť napredovať, musíme sa učiť vždy jeden od druhého, vzájomne sa počúvať a snažiť sa naše svety prepájať. Všetci učitelia sú tu pre nich, ale nesmieme zabúdať na to, že to funguje aj naopak. Jednoducho treba brať inšpiráciu všade tam, kde sa nachádza.“

Veľkú pomoc si cení aj zo strany vedenia a ďalších pracovníkov školy: „Chcela by som sa touto cestou poďakovať pánovi riaditeľovi školy PaedDr. Jaroslavovi Bagačkovi, ktorý môj nápad podporil a s dôverou mi nechal voľnú ruku. Taktiež moja veľká vďaka patrí technickému úseku, ktorý sa stal súčasťou a bez ich pohotovej pomoci by sme to prakticky nedokázali zrealizovať.“

Do projektu sa zapojili študenti zo siedmich tried:

I.H – Alžbeta Markotánová a Kristína Fodorová

III.H – Erika Rajtúková a Lujza Farkašová

II.H – Aneta Sihelská a Kristína Györgyová

V.H – Michaela Antalová a Matej Šiška

IV.A – Štefan Babušák

II.P – Lucia Molnárová

III.F – Beatrix Ráczová, Gréta Baloghová a Larisa Bikkešová
Nápis #sososrs  je tzv. hashtag, teda kľúčové slovo označené mriežkou, ktoré sa používa predovšetkým na sociálnych sieťach. Uľahčuje vyhľadávanie príspevkov s podobným obsahom, prepája ich a charakterizuje. Hlavnou myšlienkou školského hashtagu je vytváranie pocitu spolupatričnosti a príslušnosti k svojej škole. Študenti, pedagógovia, zamestnanci a všetci sympatizanti školy tak budú mať možnosť vytvárať tzv. živú online galériu, v ktorej sa budú môcť podeliť o svoje zážitky nadobudnuté v škole, na praxi, počas školských aktivít či zo súkromného života, napr. cez prázdniny. Všetky príspevky označené #sososrs sú verejnosti ľahko prístupné. Stačí si hashtag vyhľadať na konkrétnych sociálnych sieťach (Facebook, Instagram). Výhodou hashtagov je ich “nesmrteľnosť”. Pokiaľ užívateľ konkrétny svoj príspevok sám nevymaže, všetko vo virtuálnom svete ostáva a je dostupné. K fotografiám a spomienkam sa tým pádom môže dostať každý aj po niekoľkých rokoch.

 

AG

[nggallery id=203]