Prvou stredajšou sprievodnou akciou bol šiesty ročník zábavno-súťažného podujatia: príprava typického národného jedla zúčastnených krajín FOURFEST-u. Súťaž prebiehala na nádvorí Čierneho orla. Po haluškách, guľáši, klobáskach, zemiakových plackách, rybacej polievke varili štvorčlenné družstvá kapustovú polievku z kyslej kapusty. Zachovalo sa viacero pôvodných receptov na prípravu tejto delikatesy. Jeden z nich dokazuje, že k priaznivcom kapustovej polievky patril aj majster Pavol z Levoče. Recepty sa líšia v závislosti od regiónu alebo obdobia varenia /pôstna, sviatočná/. Do pôstnej sa nedáva mäso, zahusťuje sa napr. bielymi hladkými haluškami, smotanou a roztreným zemiakom. Vo sviatočnej nájdeme napr. údené mäso, klobásu i sušené hríby. V regionálnych receptoch kapustnice sú značné rozdiely. V každom kraji, údolí i dedine sa varí trochu inak. Kreativite sa, veru, medze nekladú. Dôkazom boli aj rozličné spôsoby prípravy našich súťažných družstiev z Egru, Kazincbarcziky, Noweho Saczu, Kolína a domácich. Kolínčania navarili pikantnú kapustovú polievku s hríbmi, Kazincbarcika s údeným kolenom, haluškami z trhaného cesta a smotanou, chuťovo zaujímavá bola polievka pripravená družstvom z Egra, do ktorej pridali fazuľu, údené mäsko, smotanu a kôpor, kapustová polievka Poliakov nebola síce červenej farby /nepridávali do nej červenú papriku/, no chuť jej dodalo bravčové mäso varené vcelku i s kosťou a koreňová zelenina, domáci varili klasickú sviatočnú kapustnicu s mäsom, hríbmi a slivkami. Počas varenia sprevádzala divákov kolegyňa – moderátorka Helena Chrenková, o príjemnú hudbu sa staral kolega Mirko Slovák. Z 15 litrov uvarenej polievky sa súťažná vzorka odovzdávala päťčlennej porote, zvyšok bol určený na posúdenie kvality prítomným hosťom a divákom. Čestnou predsedníčkou poroty bola Markéta Hrubešová. Spolu s ňou sedeli za porotcovským stolom ostrieľaní hodnotitelia: R. Cisár, I. Vozár, D. Melicherík a Z. Dužeková, všetci zo SZKC. A nemali ľahkú pozíciu, pretože všetky družstvá navarili skutočne kvalitné kapustové polievky a bolo ťažké vybrať tú najlepšiu. Po sčítaní bodov za technologický postup prípravy polievky, dodržiavanie hygieny pri varení a chuťové vlastnosti, porota napokon rozhodla o víťazovi. Stalo sa ním naše SOŠOS družstvo. Tesne za ním skončilo družstvo z Egra, na treťom mieste súťažiaci z Kolína. Predsedníčka p. Hrubešová pochválila všetkých účastníkov, navarili naozaj výborne. Pán Vozár ocenil výkony každého družstva, osobitne vyzdvihol tých, ktorí sa gastronómii nevenujú /predavačov, kaderníkov, elektromechanikov/ a prišli i napriek tomu „s kožou na trh”. Špeciálnu cenu – najsympatickejšie družstvo si odniesli vždy dobre naladení hostia z Poľska.
Sympatická herečka Markéta Hrubešová, moderátorka relácii o varení sa netají svojou láskou k vareniu. Priviedla ju i k napísaniu štyroch kníh o varení. Posledná z nich je určená detskému čitateľovi. Markéta je známa tým, že rada varí rýchle jedlá. Kým súťažiaci varili kapustovú polievku, odbehla si do našej školy a v učebni technológie piekla žiakom 1. stupňa z Evanjelickej základnej školy Zlatice Oravcovej deťmi milované palacinky, ktoré si sami naplnili džemom, nutellou, ozdobili šľahačkou a samozrejme zjedli.
V popoludňajších hodinách sa v Dome hviezd na Daxnerovej ulici konal workshop, ktorého cieľom bolo informovať zúčastnených žiakov hotelovej akadémie /z tried: I.H, I.B, II.H, IV.H/, učiteľov, majstrov odborného výcviku o duálnom vzdelávaní, teda vzdelávaní pre prax. Lektormi boli Zuzana Katreniaková, personálna manažérka hotela Kaskády a Mgr. Tomáš Kováčik zo Štátneho inštitútu odborného vzdelávania /Dual Point pre banskobystrický kraj/ . Workshop bol rozdelený do troch častí. V prvej tretine p. Kováčik objasnil účastníkom situáciu v súčasnom strednom odbornom školstve. Ak je stredné odborné školstvo izolované od výrobných podnikov, firiem postupne stráca možnosť sledovať neustále sa meniace trendy a operatívne reagovať na novovznikajúce požiadavky zamestnávateľov. Návrat k duálnemu vzdelávaniu môže byť pre stredné odborné školstvo jednou z možností, ako pomocou výrobných podnikov a firiem v relatívne krátkom časovom horizonte produkovať absolventov schopných presadiť sa na trhu práce. Pri nastavení systému duálneho vzdelávania je dôležité vyváženie vplyvu zamestnávateľa a školy v záujme dosiahnutia nielen zručností požadovaných výrobným podnikom, ale aj všeobecného a odborného vzdelania na kvalitatívnej úrovni. V druhej časti poinformoval p. Kováčik o situácii duálneho vzdelávania v banskobystrickom kraji, o zapojení podnikov i škôl do duálu. V poslednej časti vystúpila manažérka Z. Katreniaková. Predstavila prítomným hotel Kaskády, jedno z prvých hotelierskych zariadení, ktoré vstupuje do duálneho vzdelávania. Je to 4-hviezdičkový súkromný hotel, wellness and spa resort, s kapacitou 250 lôžok. Patrí medzi 10 najlepších hotelov na Slovensku. Za výhody duálu v ich hoteli považuje: profesionalitu, neustále novinky a trendy v gastronómii, príjemné pracovné prostredie, bezplatné ubytovanie a stravovanie žiakov, pracovné oblečenie, podnikové štipendium 80 eur, odmena za produktívnu prácu 2 eurá na hodinu. Prezentáciu ukončila 5-minútovým videom o hoteli a pracovných pozíciách.
Všetci žijúci v Rimavskej Sobote vieme, že tu prší minimálne. Ale dnes sa s nami počasie nepríjemne zahralo. Vo večerných hodinách sa mal na nádvorí Čierneho orla konať rockový koncert. Práve ním mali vyvrcholiť sprievodné akcie FOURFESTU. Kapela Metalinda síce úspešne dorazila do Rimavskej Soboty, v zložení legendy-Petra Sámela, Fera Gašparíka, Petra Kollara a speváka Andyho Hudáka, no vrtochy počasia nám koncert nedopriali. Netrafil sa ani atmosferický model Aladin SHMÚ, ktorý predpovedal dážď až o 22°°. Kapela stihla na pódiu odohrať iba jednu pieseň Kovový kráľ. Chytľavý refrén piesne „Získal si nás, získa si vás, ten kovový kráľ, heavy metal…” roztlieskal rockerov v hľadisku a roztancoval našich žiakov. A zrazu… Spustil sa silný dážď. Aparatúra sa musela zložiť. Kapela však zahrala niekoľko pesničiek unplugged.
Koncert bol poslednou sprievodnou akciou. Zajtra nás čaká súťažný deň. Želáme všetkým súťažiacim veľa šťastia, úspešnú reprezentáciu svojej SOŠ. A keby to nevyšlo tento rok, o rok sme tu znova s 12. ročníkom.