Konzo a Komár v jaskyni

DSCN0716       Nezačali ste práve čítať rozprávku či fantastický príbeh, ale možno sa pozriete cez „kľúčovú dierku“ do rozprávkového sveta, fantastických  úkazov a aj nebezpečných dobrodružstiev, ktoré spoznávajú dvaja speleológovia z Rimavskej Soboty – Konzo (Ján Rešetár) a Komár (Igor Balciar).

V mestskej knižnici sa formou prezentácie podelili o zážitky, ktoré ako členovia Slovenskej speleologickej spoločnosti majú, keď objavujú, zameriavajú, ale hlavne v tme a blate sa plazia, aby vstúpili na miesta stvorené v dávnej  minulosti, kam ľudská noha bežne nemá prístup – do jaskýň.

Na záberoch študenti videli útroby jaskynných priestorov, počúvali o nástrahách pre potápačov v zaplavených „sifónoch“, o míňajúcom sa kyslíku i chlade. Spomenuli osobnosti speleológie: Ján Vincel – vedúci jaskyniarov (1970-72), Svätopluk Kámen – jaskyniar z Tisovca. A skaut Rudo Gáal, ktorý ich na osudovej výprave na Pohanský hrad zlákal do andezitovej  jaskyne, kde  mladým skautom Konzovi a Komárovi učarovali jej zahalené pôvaby.

Predstavili nám jaskyne nášho regiónu: Frontová jaskyňa (1972) – našla sa v nej munícia.

Demänovský jaskynný systém (36km), Podbanište (1973) – pomocou farbiva v riečnom toku objavili vyvieračku, ďalší východ. Jaskyňu v Drienku objavili v r.2006.

Stromové jaskyne – láva zaliala praveké stromy, tie zvetrali a vytvorili otvor. Sú pri Tisovci pod Hradovou.

Mučínska jaskyňa pri Lučenci, kde sa našli v stene odtlačky pravekých rastlín.  V Špaňopoľskej jaskyni našli peňazokazeckú dielňu (okolo 100 mincí), ktorá tam bola niekoľko generácií.

Pochválili sa i úspechmi: v Taliansku 1976  čs.rekord v hĺbkovom jaskyniarstve, expedícia GESM Španielsko 1981,  Rumunsko i Gruzínsko, kde je jaskyňa v hĺbke 2 tisíc metrov.

Radi by privítali nových členov, ale mnohých odradí drina a nepohodlie. Akoby pocit  objavo-vania nebol dostatočnou odmenou. No oni vedia, že z tohto kúzla sa ešte dlho budú liečiť. Prajeme im, šťastné liečivé kúry- túry do absolútnej tmy, s výkonnou batérkou.         (HCh)