Akýmsi „predskokanom” štvrtkových súťaží festivalu FOURFEST sú našimi účastníkmi obľúbené sprievodné akcie.
V dvanástom ročníku sme si prichystali siedmy ročník populárneho zábavno-súťažného podujatia: „Príprava tradičného jedla zúčastnených krajín FOURFEST-u”. Tento rok 5 družstiev / Eger, Kazincbarczika, Kolín, Nowy Sacz, naša škola/ varilo na nádvorí Čierneho orla pirohy. Pirohy sú stredoeurópskou a východoeurópskou špecialitou. Na Slovensku boli i sú obľúbeným jedlom. Obzvlášť často si ich kedysi varili v hornatých regiónoch východného Slovenska. Plnili sa bryndzou, sladkou, kyslou kapustou, či lekvárom. Chuťové vlastnosti ľudia zvýrazňovali roztopeným maslom, slaninkou, u tých sladkých posypaním strúhankou, orechmi alebo mletým makom. Každé družstvo pripravovalo pirohy z troch kilogramov v šupke uvarených zemiakov. Súťažná vzorka sa odovzdávala štvorčlennej porote, zvyšok bol určený na posúdenie kvality prítomným hosťom a divákom. Výkony hodnotili ostrieľaní, certifikovaní hodnotitelia: R. Cisár a I. Vozár, obaja zo SZKC. Členmi poroty boli aj herečka Markéta Hrubešová a riaditeľ SOŠOS PaedDr. J. Bagačka. A nemali ľahkú pozíciu, pretože všetky družstvá navarili skutočne chutné pirohy. Porota hodnotila nielen čas, ale aj vzhľad, spôsob prípravy, organizáciu práce, rovnako i chuť tradičného jedla. Konečné poradie bolo nasledovné: víťazom sa stalo družstvo z Kazincbarcziky, druhé bolo družstvo z Egra, bronz patril našej škole. Organizačne akciu zastrešoval kolega Mirko Slovák a moderátorkou bola kolegyňa Helena Chrenková.
Herečka M. Hrubešová sa po minuloročnom úspechu i tento rok rozhodla piecť pre deti, tentokrát zo ZŠ P. K. Hostinského, palacinky. Deti si ich plnili podľa chuti svojich maškrtných jazýčkov. Popri jedení a plnení sa tie výrečnejšie nebáli s usmievavou Markétou porozprávať.
Prednáška z cyklu Na slovíčko … bola ďalšou sprievodnou akciou pre našich i pozvaných učiteľov. Odborník RNDr. Miloš Novák, z MPC Banská Bystrica, sa zamýšľal nad témou o učení, resp. o aktívnom učení, kde je hlavný dôraz kladený na komunikáciu, spoluprácu a aktivitu žiakov v triede, pričom učiteľ je inšpirátorom, moderátorom a organizátorom diania v triede. Pri tomto učení sa rozvíjajú individuálne schopnosti a záujmy každého žiaka v triede, žiaci sú motivovaní k aktívnej práci v škole. Vyučovanie sa stáva pre učiteľa inšpirujúcou a pre žiakov motivujúcou činnosťou, čím sa zlepší vzťah k predmetu, žiak získa viac vedomostí a zručností.
Podvečer patril folkovo-folklórnej hudbe – skupine Hrdza a ľudovej hudbe Pecníkovci. Koncertom hostí sprevádzala kolegyňa Majka Pisárová. Hudobná skupina Hrdza pôsobí na slovenskej scéne 20 rokov. Zúčastnila sa aj súťaží Česko Slovensko má talent či Zem spieva. Práve tá druhá ju viac zviditeľnila a zvýšila dopyt po ich koncertoch. V decembri 2018 vydala skupina piaty album Neskrotený, ktorý za pomerne krátky čas /v apríli 2019/dosiahol v medzinárodnom rebríčku Word Music Charts Europe štvrté miesto. Je to historicky najvyššie umiestnenie slovenskej kapely od existencie tohto rebríčka. Zo skupiny sála obrovská charizma a neopakovateľný hudobný štýl vychádzajúci z ľudovej slovanskej melodiky. O výbornú atmosféru sa postarala aj v rimavskosobotskom dome kultúry. Nechýbali najnovšie hity ako Košieľočka, Štefan, či staršie Taká sa mi páči, Zábava,…Vystúpenie bolo vynikajúce, môžeme skonštatovať, že dvadsaťročná Hrdza veru nehrdzavie.
Na ľudovú nôtu pokračovali Pecníkovci, reprezentujúci región Podpoľania. Cieľom Pecníkovcov je pri interpretácii ľudových piesní zaujať kvalitným zvukom, navodiť atmosféru provokujúcu zmysly k spevu, tancu, k zábave. Koncert Pecníkovcov bol skutočným zážitkom. Meno kapely aj mená sólistov: V. Homola ml., Anka Pecníková, Štefan Turek, Igor Daniel, boli zárukou vynikajúcich interpretačných výkonov. Obom patrí vďaka za nádherný folkovo-folklórny večer. Po skončení koncertu sa konala v Čiernom orlovi recepcia, ktorá ukončila stredajší deň.