Rok 2015 je rokom 200-tého výročia narodenia Ľudovíta Štúra, jazykovedca, novinára, politika a básnika obdobia romantizmu. V priestoroch školskej knižnice si 3. decembra 2015 študenti vypočuli prednášku PaedDr. Lomenčíka z Katedry slovenského jazyka a literatúry UMB-BB.
Dr. Lomenčík prístupnou formou vyzdvihol význam a odkaz Ľudovíta Štúra ako človeka, ktorý pre svoje vízie o budúcnosti slovenského národa obetoval aj osobné túžby a lásky. Mapoval život Ľ. Štúra od detstva, cez vzťahy v rodine, študentské časy v Rábe (dnešný Győr) a Hale (Nemecko).
Predstavil ho ako všestranne rozvinutú individualitu, milovníka jazdy na koni, rozhľadeného v literatúre i filozofii, svedomitého žiaka, starostlivého a nápomocného v rodine. Štúrov sen a cieľ- zjednotiť Slovákov spoločným jazykom, sa splnil, úspešne sa šíril medzi verejnosťou pomocou vydávaných publikácií a novín.
Prednášajúci Dr. Lomenčík zastáva názor, že Ľ. Štúr sa „stal iniciátorom vzniku slovenskej hymny“, ktorú napísal Janko Matúška ako reakciu na Štúrovo odvolanie z Katedry reči a literatúry česko-slovenskej na bratislavskom lýceu. (1843)
Upozornil na mýtus- štúrovčina má základ v stredoslovenskom nárečí. Pán Lomenčík zastáva názor, že Štúr vychádzal „ z najčistejšej kultúrnej slovenčiny“, ktorou rozprávali zemania v okolí Liptovského Sv. Mikuláša. Vniesol svetlo aj do Ľudovítovej smrti, ktorá je opradená legendami, ako to už pri významných osobnostiach býva.
Asi hodinovú prednášku sledovali študenti IV. H. Žiaľ, nebol čas na ich pripravené otázky. Informácie, ktoré im prednášajúci poskytol, určite využijú na maturitnej skúške. Hosťom na prednáške bola aj riaditeľka Domu Matice slovenskej v Rimavskej Sobote Mgr. Ingrid Šulková, ktorá zapožičala škole posterovú výstavu o živote Ľ. Štúra. Plagáty sú vystavené v učebni slovenského jazyka a aj na chodbe školy.
H. Ch.