Pri príležitosti 105.výročia narodenia a 30.výročia úmrtia pripravili Matica slovenská v spolupráci s obcou Lukovištia regionálny seminár. Z našej školy sa ho 15.marca 2024 zúčastnili vyučujúci slovenského jazyka, aby si doplnili odborné aj biografické údaje o autorovi.
Celým stretnutím nás v úlohe konferenciera sprevádzala pracovníčka TIC.
Poslucháčom z radov pedagógov a kultúrnych pracovníkov prednášajúci predstavili osobnosť Ladislava Mňačka z viacerých oblastí – história rodu, rodina a detstvo, životné osudy, vojnové roky, literárna činnosť …
Hlavný referát predviedol Prof.PhDr.Jozef Leikert, PhD. – Ladislav Mňačko, prierez života a tvorby. Zmapoval životné medzníky L.Mňačka, ktoré podnietili a ovplyvnili jeho spisovateľskú činnosť i svetonázor. Podal i osobné očité svedectvá zo stretnutí s Mňačkom.
Keďže veľká časť autorových diel má autobiografické črty, upresnil pravdivosť historických udalostí, ktoré spisovateľ spracoval v románe Smrť sa volá Engelchen a v ostatných.
Ďalšie koreferáty mali:
Mgr.Petr Odehnal PhD. – Rodičia a útle detstvo spisovateľa. Informácie o historických koreňoch rodiny Mňačkovcov na valašsko-moravskom území od 18.storočia, rodinné väzby a vzťahy.
PhDr. Mária Macková – Ženy v živote L.Mňačka. Vzťah autora k matke, manželkám i ku svokre.
PhDr. Miroslava Poláková PhD. – Mňačkova činnosť počas vojny. Dozvedeli sme sa, že mnohé literárne postavy z románu Smrť sa volá Engelchen boli spracované podľa reálnych osôb, ktoré stretol počas vojny.
Doc.PaedDr. Július Lomenčík, PhD. – Mňačko a školská literárna výchova v kontexte dejín.
Ing. Jarmila Minaříková – Človek v spoločnosti, osobnosť a odvaha.
Na záver stretnutia bola pietna spomienka v Lukovištiach na cintoríne, kde je Ladislav Mňačko pochovaný.
Získané vedomosti a zaujímavé fakty zo života spisovateľa využijeme na vyučovacích hodinách a žiakom ho predstavíme viac ľudsky.