Šikanovanie témou triednickej hodiny

Šikanovanie bolo témou triednickej hodiny žiakov II. C. Diskutovali o ňom s triednym učiteľom Mgr. Viliamom Vašom. Podľa definície je šikanovanie (šikanácia, šikanéria, šikana)  prílišné zámerné preháňanie osoby, kladenie jej prekážok, násilné ponižujúce správanie voči nej alebo jej týranie zo strany jednotlivca alebo skupiny, spravidla ak sa táto osoba nemôže tejto situácii vyhnúť a nie je schopná sa jej účinne brániť.

Pre šikanovanie je typický nepomer síl medzi páchateľom a obeťou a častá pasivita a bezmocnosť obete. Šikanované sú spravidla osoby slabšie, menej informované či akokoľvek výraznejšie odlišné.

Počas diskusie sa hovorilo o tom, že prostriedkom šikanovania môže byť fyzické násilie, ponižovanie, urážky, posmievanie, ale aj ignorovanie, ohováranie, schválnosti alebo preťažovanie prácou. Pravidelné šikanovanie je nebezpečný sociálno-patologický jav, pri ktorom je obmedzovaná osobná sloboda rozhodovania, je ponižovaná ľudská dôstojnosť a česť. Je právne postihnuteľné.

Na triednickej hodine rezonovala aj téma šikanovania prostredníctvom internetu, ale aj mobbing a sexual harassment – šikana medzi dospelými na pracovisku i domáce násilie. Hovorilo sa aj o prípade jedného spolužiaka, ktorého šikanovali viacerí chlapci, pričom ho neustále prenasledovali a pýtali od neho cigarety. Tento problém napokon ohlásil triednemu učiteľovi a prípad riešila polícia. Následne šikanovanie skončilo.

Zaznel aj medializovaný tragický prípad šikanovania učiteľky v Čechách zo strany troch študentov. Žena zomrela v jednej z pražských nemocníc. Na jej smrti sa podpísali psychické i fyzické útoky, ktorým dlhodobo čelila.

V závere triednickej hodiny sa hovorilo aj o prevencii, ako aj o tom, že ak sa deje šikanovanie, treba ho ohlásiť a riešiť.