Spomienky na leto

Leto a prázdniny. Dva výrazy, ktoré bezpochyby patria k sebe, rovnako ako k žiakom, či študentom. V neposlednom rade samozrejme patria aj k tým, ktorí počas školského roka vedú študentov svetom vedomostí a zručností – a to sú ich učitelia, pedagógovia, majstri odborného výcviku.

Každý sa teší na prázdniny, na to, že načas opustí brány školy, že si oddýchne. Týka sa to samozrejme aj pedagógov, ktorí v tomto čase čerpajú dovolenky. Každý sa rozpŕchne do svojich domovov, alebo vysnívaných dovolenkových destinácií, aby načerpal nové sily a po čase sa opäť vrátil do pracovného režimu v plnej sile a zdraví, aby sa mohol o svoje zážitky podeliť so svojimi známymi, neskôr v práci s kolegami. Mnohí sa nestretnú celé dovolenkové obdobie, iní sa stretávajú pri bežných situáciách, ako sú nákupy, alebo s deťmi na detských ihriskách, kúpaliskách a pod.

Nie je zriedkavosťou, že kolegiálnosť prerastá do priateľstva a je teda samozrejmé, že sa mnohí stretávajú aj cielene, či už na kávičke, alebo aj na spoločne plánovaných dovolenkách.

V tomto priateľskom duchu sa už roky aj mimo budovy školy stretávajú napr. aj dve naše Zuzky, a to Mgr. Zuzana Prasličáková a Bc. Zuzana Chamulová, ktoré rok čo rok trávia čas aj na zahraničných dovolenkách. Tento rok navštívili opäť Tunis, kde zažili toho mnoho, o čom by sa dalo veľa rozprávať.  Obe sa asi najviac pousmiali nad spomienkami, napr. ako lietadlo bleskovo vzlietlo bez toho, aby sa vôbec skontroloval počet pasažierov na palube, ako sa pilot rýchlo a bez prípravy „odlepil“ od zeme, čo narýchlo vyznelo ako únos lietadla a všetci na palube sa bavili na tom, že zrejme lietadlo riadi ruský pilot, ktorý sa asi veľmi ponáhľa domov. Mgr. Prasličáková: „Úsmevná bola aj príhoda, keď sme plávali v mori. Zrazu okolo jedného pána čosi plávalo na hladine. Pomyslela som si, že niekto asi stratil trenírky, alebo plavky. A ona to bola velikánska medúza!“ Tiež bolo pre obe veľkým prekvapením, keď sa po druhýkrát stretli s tým istým sprievodcom, ktorý ich mal na dovolenke opäť na starosti, veď aká to je pravdepodobnosť, keďže boli tentokrát v opačnej časti Tunisu. Úsmevné bolo okamžité „zaradenie“ tohto pána medzi učiteľov. Obe zo spôsobu jeho reči usúdili, že ich sprievodca je určite učiteľ, čo im potom aj potvrdil. S úsmevom na tvári ukončili obe dámy rozprávanie, že ich samotné povolanie  „poznačilo“ natoľko, že ihneď spoznajú svojho kolegu a správne ho zaradia.

Aj po kabinetoch sa kolegiálnosť transformuje na čosi viac, do priateľstva. Príkladom môžu byť Mgr. Mária Pisárová a Bc. Gabriela Chlpošová Garaiová, ktoré sa rozhodli pre spoločne strávený víkend na ranči neďaleko Poltára. Ako obe spomínajú: „šlo o dámsku jazdu“, až na malý fakt, že tam boli aj dvaja chlapci, synovia pani Chlpošovej. „Dohodli sme sa, že si zoznámime navzájom aj svoje deti, ja mám dve dcérky v podobnom veku, ako sú Gabikini chlapci. A aby toho nebolo málo, tak sme so sebou ako výpomoc vzali aj naše maminky, staré mamy deťúreniec. Tie sa poznajú z mladosti, z učňovských čias, nevideli sa vyše 40 rokov!“. Ako ďalej obe s úsmevom na tvári spomínajú: „Keďže deti máme obe veľmi živé a starké si mali stále čo povedať a pospomínať, nestihli sme si urobiť ani spoločnú fotografiu.“ Pre deti bolo veľmi poučné a zábavné spoločné šantenie s mladou srnkou, záchrana malého ježka padnutého do jamy, opekačka, jazda na koni či štvorkolke. Jednoducho hlavne styk so samotnou prírodou, hoci deti vyrastajú na dedine, ale panenská príroda a pokoj samoty boli niečo, čo prinútilo každého spomaliť a vymaniť sa z každodenného stresu a povinností.

Ďalšou kategóriou sú dovolenky vyslovene rodinného typu, môžeme ich kľudne nazvať aj náučného charakteru, buď spoznávaním krás v zahraničí, alebo objavovaním zákutí nášho Slovenska.

Takúto dovolenku absolvovali Mgr. Andrea Hričanová a Mgr. Boris Hričan, ktorí tento rok navštívili slávne francúzske mesto Saint-Tropez. Kto pozná sériu nezabudnuteľných filmov s Louisom de Funes pod názvom „Žandár zo Saint-Tropez, Žandár a žandárky, Žandár a mimozemšťania, atď.“ vie, že tento herec je ikonou francúzskeho filmu a prečo má tento „drobný velikán“ aj svoje múzeum práve v tomto meste a prečo je venovaný práve tejto tematike. Navštívili ho aj Hričanovci a bolo sa teda na čo pozerať, bolo to veľmi nádherné a nezabudnuteľné.

Neďaleko u susedov v Rakúsku boli pár dní vo Viedni Mgr. Viktor Chlpoš a jeho rodina, ktorí si spoločne precvičovali nemecký jazyk, keďže práve ten je predmetom, ktorý pán Chlpoš vyučuje. Navštívili viaceré pamätihodnosti ako Zámok Schönbrunn aj jeho zoologickú záhradu, Dóm sv. Štefana… Deti si však pochvaľovali čas strávený na atrakciách v zábavnom parku Prater a možnosť sledovať pristávanie a vzlietanie lietadiel priamo z balkóna na letisku vo Viedni. „Keď sa niekto opýta detí, čo sa im najviac páčilo, tak každému spomínajú cestu samotným metrom zvaným U-bahn. Starší sa vyžíval v plánovaní trás a najvhodnejších prestupov a mladší sa naučil voziť sa na pohyblivých schodoch a bol hrdý na to, že dodržiava pravidlo zdržiavať sa na schodoch po pravej strane.“

Krásy našej rodnej zeme zase spoznávala Ing. Janka Spodniaková s rodinou. Tento rok sa s priateľmi a rodinou rozhodla pre splavovanie Hrona. „Jazda bola plánovaná na cca. 30 km, sedeli sme v poslednom rafte aj s deťmi. Keďže sme boli poslední, deti sa rozhodli presadnúť do predných raftov a tak sme teda ostali v tom našom nakoniec len my dvaja s manželom. Bola to krásna plavba a zaujímavé bolo spoznávať prírodu priamo z rieky. Najkrajší pohľad sa mi naskytol, keď sme míňali Banskú Bystricu. Hľadieť na panorámu mesta priamo z rieky bolo čosi nádherné. Skonštatovala som, že mať takýchto akčných a športovo aktívnych priateľov o pár rokov skôr, dalo by sa na rafte prežiť omnoho viac krásnych chvíľ… aj romantických.“

Je len na prospech školy, že formálne pracovné vzťahy prerastajú do priateľstiev aj mimo jej brán, že sa do školy vnáša príjemná atmosféra takmer až rodinného typu, ktorú pozitívne vnímajú aj samotní žiaci, ich rodičia.

Každému kolegovi a študentovi prajeme ľahký štart a návrat do nového školského roka. Želáme  príjemné pracovné a študijné nasadenie, prostredie, ktoré je motiváciou pre štúdium a odovzdávanie vedomostí, ako aj poznatkov a zážitkov z leta.

                                                                                                              gaga