Získali sme projekt ClimaEdu spolufinancovaný z nórskych fondov

Naša škola sa ešte v novembri 2019 zúčastnila informačného podujatia tzv. matchmaking event pre základné a stredné školy v rámci Programu SK-Climate, ktoré sa konalo v Štiavnických Baniach. V zastúpení Ing. Moniky Brezovickej a MVDr. Zuzany Matúšovej sme sa touto cestou zapojili do výzvy na predkladanie žiadostí o projekt kód ACC03 „Zvyšovanie povedomia o zmierňovaní a prispôsobovaní sa zmene klímy na školách (ClimaEdu)“.

V rámci tejto výzvy plánujeme vybudovať klimatickú záhradu. Správcom tohto projektu je Odbor programov nadnárodnej spolupráce a podporných činností, Sekcia environmentálnych programov a projektov Ministerstva životného prostredia SR, ktorého implementácia je podporovaná z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru a Nórskeho finančného mechanizmu do výšky 85% a štátny rozpočet SR sa na financovaní podieľa do výšky 15%. Cieľom programu SK-Klíma a projektu Klimatická záhrada je teda prispieť k zmiernenej zmene klímy a zníženej zraniteľnosti voči zmene klímy. Tento projekt je spolufinancovaný z VUC vo výške 5%

Klimatická záhrada pozostáva z:

  1. Meditačnej záhrady
  2. Outdoorovej triedy
  3. Zvýšených záhradných záhonov
  4. Jazierka s dažďovou vodou
  5. Kompostérov
  6. Dažďovej záhrady
  7. Pocitového chodníka

Tento projekt je zameraný na zvyšovanie povedomia o zmierňovaní a prispôsobovaní sa zmene klímy na školách a sústredí sa na teoretické a praktické vzdelávanie študentov v oblasti zmeny klímy a jej prispôsobovaniu. V projekte spolupracujeme s našim bilaterálnym partnerom z Nórska so strednou školou Radøy ungdomsskule, Alver kommune, Norway zastúpenou Arvem Skjellangerom. Ďalšími partnermi projektu sú Centrum voľného času Relax v Rimavskej Sobote a ZŠ Dobšinského v Rimavskej Sobote.

V rámci projektu plánujeme realizovať týchto 8 aktivít: 1. Vybudovanie klimatickej záhrady, 2. Aktualizácia učebných osnov, 3.Tvorba výchovno-vzdelávacích materiálov, 4.Využitie učebných pomôcok v klimatickej záhrade, 5.Publicita, 6.Propagácia, 7. Znižovanie tvorby odpadu kompostovaním, 8. Upevnenie bilaterálneho partnerstva s donorským partnerom projektu.

 Projekt plánuje dosiahnuť vhodný postoj ku klíme medzi ľuďmi, ktorí zažili vzdelávací proces v klimatickej záhrade. Povzbudiť ich, aby sa starali o životné prostredie, klímu, zmierňovanie zmeny klímy a adaptáciu na ňu. Vzdelávanie by malo byť prvým krokom, ktorý nám ukáže, ako môžu zmeny v životnom štýle a modeloch správania prispieť k tomu, že sa súčasný postoj ku klíme zmení.

 Od koho sa očakáva, že bude mať  z tohto projektu prospech?  Všetci študenti a učitelia účastníkov a partnerov, študenti bilaterálnej partnerskej školy výmenou skúseností, učebných a propagačných materiálov, ako aj deti z materských škôl, žiaci základných škôl, študenti stredných škôl v okolí alebo v našom okrese, ktorí prichádzajú a zažívajú vzdelávanie zamerané na zmiernenie zmeny klímy a adaptáciu na ňu, ako aj verejnosť počas propagačných podujatí a návštev v klimatickej záhrade. 

 Projekt zároveň prispeje k začleneniu rómskej komunity a ich vzdelaniu, pretože väčšina študentov stavebných špecializácií pochádza z tejto komunity. Rómski študenti pomôžu v prvej fáze budovania a výsadby tvrdých opatrení pod dohľadom svojich učiteľov praktického vzdelávania, záhradného architekta a učiteľov.

 20.10.2020 bola táto výzva, do ktorej  sme sa zapojili Výberovou komisiou pre program Zmierňovanie a prispôsobovanie sa zmene klímy (SK-Klíma) financovaný z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru 2014 – 2021 a Nórskeho finančného mechanizmu 2014 – 2021 odporučená Správcovi programu na schválenie v plnej výške schváleného grantu.