SPRIEVODNÉ AKCIE 13. ROČNÍKA FOURFESTU

RÔZNYCH CHUTÍ FAZUĽOVICA A ÚŽASNÝ ADAM ĎURICA

Dvojročná nútená pauza stopla všetky akcie organizované našou školou. Jedno z najznámejších prísloví ale hovorí: „Kto čaká, ten sa dočká.“ Tak i my, členovia organizačného tímu pod vedením Janky Kerekešovej (aj ostatní fanúšikovia podujatia FOURFEST) sme sa dočkali. Musíme sa priznať, že prípravu sme si tento rok viac užívali a na trinásty ročník Fourfest-u sme sa neskutočne tešili. Mohol by byť FOURFEST bez sprievodných akcií? Nemohol! Čo si trinástka pripravila? Doobeda sa varila sa fazuľovica, večer to zaklincoval Adam Ďurica.

9. máj, deväť hodín. Na nádvorí Čierneho Orla odštartovalo populárne zábavno-súťažná akcia: „Príprava tradičného jedla zúčastnených krajín FOURFEST-u”. Varila sa polievka z najobľúbenejšej slovenskej strukoviny, ktorej vylúskané fazuľky sú rôznych farieb, od bielej, hnedej, červenej, strakatej až po čiernu. Pripravovať sa dá na mnoho spôsobov: s údeným mäsom, s klobáskou, kyslou kapustou, so slížami, haluškami, so zeleninou, so smotanou a pod. I jej názvy sú v jednotlivých častiach Slovenska rôzne: fazuľovica, fizoľne, fizolnačka, ciberej, bôbovica, či len jednoducho fazuľová polievka. Táto strukovina pochádzajúca pôvodne z Mexika, obsahuje veľa bielkovín, minerálov, vlákniny, vitamíny A, C, B, má aj blahodarné účinky na organizmus, napr. reguluje hladinu cukru v krvi, zlepšuje zdravie očí, pôsobí proti anémii, hypertenzii i depresiám. Päť družstiev (Podĕbrady, Kazincbarczika, Kolín, Nowy Sacz, naša škola) pripravovalo polievku z 1,5 kg vopred namočenej strakatej fazule. Súťažná vzorka sa odovzdávala trojčlennej porote, zvyšok bol určený na posúdenie kvality prítomným hosťom a divákom. Výkony hodnotili: R. Cisár a I. Vozár, obaja zo SZKC. V porote ani tento rok nechýbala česká herečka Markéta Hrubešová.  Ako každý rok určiť víťaza veru nebolo ľahké.  Porotcovia hodnotili čas, spôsob prípravy, organizáciu práce, samozrejme chuť tradičného jedla. Ktorá polievočka získala najviac hlasov? Družstva z Kazincbarcziky, striebornú priečku získalo naše družstvo, bronz patril Podĕbradom. Organizačne akciu zastrešoval kolega Mirko Slovák a moderátorkou bola kolegyňa Helenka Chrenková.

Osemnásta hodina. Divadelná sála kultúrneho domu sa rozozvučala hudbou jedného z najúspešnejších slovenských spevákov Adama Ďuricu. Sympatický Hlohovčan získal veľa ocenení, napr. Zlatý slávik v kategórii Objav roka (2008), ocenenie OTO v kategórii Spevák roka (2015, 2016, 2017) a takisto zisk ceny SOZA za najhranejšiu skladbu roka 2015 za skladbu „Neľutujem“. Tento hit teda nemohol chýbať v repertoári piesní. Odzneli aj piesne: Spolu, Mandolína, Zatancuj si so mnou… Koncert dopadol na výbornú. Užili si ho mladí i starší. Adam celú sálu rozospieval a roztancoval. Všetci zúčastnení odchádzali pospevujúc si niektorý refrén. Po koncerte sa ochotne s fanúšikmi odfotil, rozdal autogramy.

Deň zábavy, príjemného slova, hudby, tanca ubehol veľmi rýchlo. A prichádza deň samotného súťaženia. Všetkým súťažiacim prajeme, nech čo najlepšie reprezentujú svoje školy, nech predvedú čo si nacvičili. A i keď im niečo nevyjde na 100%, ak urobíte nejakú chybičku, priznajte si ju, vezmite si z nej ponaučenie a nabudúce to bude isto lepšie.