Exkurzia v tatranských hoteloch

18. mája 2022 sme sa my, žiaci hotelovej akadémie (II.H, III.H, IV.H a V.H), zúčastnili odbornej exkurzie zameranej na návštevu i fungovanie štvor- a päťhviezdičkových hotelov na Slovensku. Exkurziu už dlhé roky organizuje pani profesorka Urdová. Predchádzajúce dva roky takáto možnosť nebola, a preto sme radi, že sú hotely opäť otvorené, a tým sprístupnené aj pre nás. Tento rok sme si to namierili do našich veľhôr, kde sa v krásnej prírode ukrýva množstvo hosťami vyhľadávaných hotelov. Do svojich zákutí nám ochotne otvorili dvere hotely – Kempinski na Štrbskom Plese, Bellevue v Starom Smokovci a Grandhotel Praha v Tatranskej Lomnici. V hoteli Bellevue po prvýkrát absolvujú naši starší spolužiaci (III.H, IV.H) letnú prázdninovú prax. Čo sme sa teda o jednotlivých hoteloch dozvedeli?

Grand Hotel Kempinski High Tatras je luxusný päťhviezdičkový hotel nachádzajúci sa na brehu Štrbského plesa. Dokonale stelesňuje  romantickú atmosféru a šarm kráľovských čias v jedinečnej kombinácii s moderným luxusom a pohodlím. Práve preto tu asi bola natočená slovensko-česká komédia o láske Šťastný nový rok. Vďaka spojeniu historických budov je hotel zároveň aj národnou pamiatkou. Interiérom nás sprevádzal manažér hotela, ktorý nám najskôr poskytol informácie o hoteli, potom nás previedol jednotlivými časťami hotela. Najviac na nás zapôsobil prezidentský apartmán a Grand Restaurant, kde sa zvyknú konať aj koncerty.

Grand Hotel Bellevue je štvorhviezdičkový hotel a nachádza sa v centre Vysokých Tatier. V čase svojho uvedenia do prevádzky (60-te roky 20.st.)  patril medzi vlajkové lode hotelierstva nielen vo Vysokých Tatrách, ale v celom vtedajšom Československu. Bol prvým hotelom v krajine, ktorý sa mohol popýšiť vlastným krytým bazénom. Neviem, či viete, že sa tu natáčali interiérové scény dnes už kultového československého filmu Medená veža. V súčasnosti ide o jeden z najväčších kongresových hotelov na Slovensku. Je schopný pokryť konferenčný servis s kompletným technickým a servisným zázemím pre všetky druhy podujatí až do 1200 účastníkov. Veríme, že sa tu na praxi nestratíme a budeme pre hotel prínosom.

Posledným hotelom našej exkurzie bol štvorhviezdičkový Grand Hotel Praha v Tatranskej Lomnici. Hotel postavený v nádhernom secesnom štýle  nás preniesol do rozprávkových čias Tatier. Ponúka nadčasovú eleganciu, dokonalú harmóniu zariadenia a príjemných dekorácií, v ktorých sa prelínajú najlepšie chute honosných včerajškov a štýlových zajtrajškov. Práve tento históriou dýchajúci hotel nám učaroval najviac. Exteriérová časť hotelového wellness je výnimočná jediným exteriérovým bazénom vo Vysokých Tatrách.

Prostredníctvom odborných exkurzií máme možnosť nahliadnuť do fungovania špičkových slovenských hotelov, po jej absolvovaní môžeme porovnávať a diskutovať, napr.  o vybavení izieb a apartmánov, konferenčných a banketových miestností, hotelových a welness službách, cenových ponukách, rodinných či romantických balíčkoch a pod.  Zároveň môžeme nadviazať kontakty pre naše budúce uplatnenie v oblasti hotelových služieb. A… možno o pár rokov budeme sprevádzať žiakov ako hoteloví manažéri práve my…