Hurá na prázdniny !

     Začína sa prázdninový ošiaľ!  Neuveriteľné horúčavy, plné kúpaliská, diskotéky a koncerty pod holým nebom. A ešte k tomu dovolenky trebárs k moru či do Maďarska, uhorkové sezóna, sloboda, možnosť pospať si dlhšie. Do  zbierky sa odložia vysvedčenia ( radšej ich nestraťte, aby sme nemuseli robiť duplikát), učeniu a praxi na chvíľu odzvonilo. Hurá na prázdniny! Hurá na dovolenky!

    Aj ja sa priznám, že s určitým výdychom som ukončil tento školský rok. Bol ( a tvrdím to vždy) opäť náročnejší ako tie predchádzajúce. Opäť sme štartovali nový subjekt SOŠ obchodu a služieb, opäť sme organizovali úspešné podujatia, dokonca sme mali komplexnú inšpekciu. Možno sme trochu aj modernizovali, možno robili veľa chýb. Teda určite sa nejaké pridali. Medzi problémy  celkom iste patrí slabá dochádzka žiakov ( čo je nevyhnutné vylepšiť), výsledky niektorých  častí maturít niečo naznačujú mnohým  žiakom sa nechce  cvičiť, naopak  ako húb  po daždi pribúda najrôznejších integrácií.  Čakáme na zlepšenie  postavenia pedagógov a zamestnancov v školstve, veríme, že sa začína blýskať na lepšie časy.  Rovnako  fandíme prísnejšiemu výberu žiakov   na  štúdium stredných školách, trápi nás konkurencia.

      Určite veľa  bude potrebné v novom školskom roku urobiť. Niečo som naznačil, ale je toho oveľa, oveľa viac ( systém odmeňovania, krúžková činnosť, individualisti, žiacka samospráva, nové trendy, boj proti fajčeniu, vzťahy, vzťahy). No a samozrejme nové nápady, aby sme neostali stagnovať. Budeme potrebovať i zdravie a určite aj sebakritiku. Nedostatok sebakritiky považujem za takmer rakovinu tejto spoločnosti. S ňou sa snúbi samoľúbosť, prehnané sebavedomie, arogancia, neobjektívne videnie….

     Ale, aby sme neboli   pesimistickí a nehľadali len negatíva. Sme silnou školou,  stabilným subjektom na  scéne  regionálneho školstva. Vám všetkým patrí poďakovanie za mnoho dobrého, čo sme opäť vykonali. Isté je to ,  keby sme tu neboli, asi by sme chýbali.

     Vám milí žiaci prejem naozaj veselé prázdniny a množstvo nezabudnuteľných zážitkov, veľa priateľstiev a lásky v mnohých podobách.

Vám, milí kolegovia pohodové dovolenky, nech načerpáte nové sily a utužíte mnohorozmerné vzťahy.

     Občas, keď si spomeniete na školu tak nezabudnite, ako ste sa držali za ruky pri jej uvítaní do života. Nech je   stretnutie žiakov a pedagógov v septembri opäť srdečné.

Ani nový školský rok,  verím nebude bolieť.

                                                                                                                             PaedDr. Jaroslav Bagačka