#nevyhovarajsa a príď aj ty darovať krv!

Možno to poznáte aj vy. Viackrát vám už prišlo na um, že by ste išli darovať krv, ale vždy vám do toho niečo prišlo? Naozaj ste chceli, no stále sa niekam ponáhľate. Raz na vlak, inokedy za kamarátmi, alebo si poviete, že to ešte počká a jedného dňa sa určite pridáte. Jedného dňa… No priznajme si – ak sme dospelí, zdraví a záleží nám na druhých, budeme hľadať výhovorky? 

Hashtagom #nevyhovarajsa odštartoval Slovenský Červený kríž 24. ročník Študentskej kvapky krvi. Do kampane sa svojimi krátkymi videami pridali známi i neznámi ľudia, ktorí prostredníctvom sociálnych sietí vyzývajú tých, ktorí ešte váhajú pri rozhodnutí darovať krv. Kampaňou chce osloviť najmä prvodarcov z radov študentov a mladých ľudí a zároveň zdôrazniť význam pravidelného darovania krvi.

„Rada by som povzbudila všetkých, ktorí môžu darovať krv a zatiaľ sa nerozhodli. Urobte tak. Pamätám si na moje prvé darovanie krvi. V jeden deň ma zastavila kolegyňa pri kopírke a vyzvala ísť darovať krv spolu s ňou. Bola mimoriadne presvedčivá a ja som si uvedomila, že moje doterajšie dôvody boli len výhovorky,“ hovorí Mgr. Zuzana Rosiarová Kesegová, generálna sekretárka Slovenského Červeného kríža.   

„Až keď vidíte blízkeho človeka bojovať o vlastný život, keď vidíte, ako sa mu uľaví po transfúzií, až potom pochopíte, načo je dobré darovať krv. Som hrdý na študentov i kolegov Slovenskej technickej univerzity, že sa aktívne a opakovane zapájajú do Študentskej kvapky krvi. Tento rok štartuje kvapka v pondelok na Fakulte architektúry, ale mobilné odbery u nás pokračujú i ďalšie dni – v utorok na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie, v stredu na Stavebnej a vo štvrtok na Strojníckej fakulte,“ hovorí rektor STU Robert Redhammer. 

My sme hrdí tiež. Hrdí sme na našich študentov a pedagógov, ktorí sa tak rozhodli a 16. novembra prišli na hematologicko-transfúzne oddelenie nemocnice v Rimavskej Sobote. Sme hrdí aj na to, že na našej škole sa darovanie krvi a tým aj nezištné pomáhanie iným stalo pravidlom.

16. novembra 2018 darovali krv:

Zuzana Hudecová (IV.H), Monika Daniová (IV.H), Matej Ivarg (IV.H), Adam Tomm (IV.H), Lukáš Hedvigy (IV.H), Martin Káger (IV.H), Erika Hanová (IV.H), D. Orosz (IV.H), Patrik Portis (V.H), Peter Slovák (I.S) a pedagógovia Mgr. Viktor Chlpoš, Ing. Miroslav Slovák a Mgr. Helena Chrenková.

Darcom krvi sa môže stať každý človek, ktorý dosiahol minimálny vek 18 rokov, má potrebnú hmotnosť 50 kg a spĺňa základné zdravotné požiadavky. 

  • V deň odberu by sa mal darca dobre najesť, nemal by prísť nalačno 
  • Tesne pred odberom by mal vypiť aspoň pol litra tekutín 
  • Nemal by minimálne 8 hodín fajčiť 
  • 12 až 14 hodín nepiť alkohol
  • Pred plánovaným odberom by si mal darca dopriať oddych

Ak ste sa rozhodli darovať krv v prospech ľudí, ktorým môže zachrániť život, či výrazne zlepšiť kvalitu ich života, môžete tak urobiť každý pondelok, utorok a piatok na hematologicko-transfúznom oddelení nemocnice v Rimavskej Sobote od 7:00 do 10:30.