Štrajkuje sa, ale vyučovanie je zabezpečené

Aj naša škola sa zapojila do časovo neobmedzeného ostrého štrajku učiteľov, ktorý začal 25. januára. Ako sa vyjadril riaditeľ školy PaedDr. Jaroslav Bagačka, štrajkuje dvanásť pedagógov. Brány školy však zatvorené neostali, vyučovanie je zabezpečené.

Zatiaľ sa štrajkujúci učitelia dohodli na dvoch dňoch štrajku. V stredu, 27. januára situáciu prehodnotia, o ďalšom postupe bude štrajkový výbor informovať vedenie školy.

Štrajkovú pohotovosť vyhlásila už začiatkom januára Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU). Dôvodom je dlhodobé ignorovanie požiadaviek na zabezpečenie primeraného financovania školstva Vládou Slovenskej republiky. Štrajkujúci požadujú, aby vláda legislatívnymi opatreniami zabezpečila zvýšenie tarifných platov všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve a navýšila rozpočty MŠVVaŠ a MV na rok 2016 o 400 miliónov eur s cieľom vyrovnať existujúce rozdiely vo vybavenosti škôl didaktickými prostriedkami. Treťou požiadavkou je zmena zákona o kontinuálnom vzdelávaní pedagógov.

Do neobmedzeného štrajku sa do 23. januára zaregistrovalo na internetovej stránke Iniciatívy slovenských učiteľov 11 491 pedagógov zo 722 škôl. Tento počet neustále narastá.