Študentská kvapka krvi

dk1Aj v prípade darovania krvi v prospech ľudí, ktorým  môže krv zachrániť život, či výrazne zlepšiť kvalitu ich života sú naši žiaci a aj pedagógovia ochotní. Stretli sme sa piatok ráno 10.novembra na hematologicko-transfúznom oddelení nemocnice v Rimavskej Sobote. Pre tento veľmi prospešný, bezpečný a jednoduchý humánny krok sa rozhodlo celkom 12 žiakov a dvaja pedagógovia. Šiesti žiaci z rôznych príčin krv darovať nemohli.

10.novembra 2017 darovali krv:

Žiaci: Zsolt Oláh (IV.H), Patrik Portis (IV.H), Dominika Šajátová (III.C), Dominika Balogová (V.H), Erik Bábel (II.S), Martin Hulina (II.S), Mgr. Helena Chrenková, Mgr. Viktor Chlpoš

 

Interval darovania krvi je pre mužov každé 3 mesiace a pre ženy každé 4 mesiace. Darca daruje 450 ml krvi. Krv je ďalej spracovaná (rozdeľovaná) na jednotlivé zložky, ktoré môžu pomôcť zachrániť ľudské životy. Červené krvinky, prenášače kyslíka, zachraňujú životy pacientov počas operácií a po úrazoch. Plazma, tekutá zložka krvi, je určená pre pacientov trpiacich poruchami zrážania krvi. Tretia zložka, krvné doštičky, zastavuje krvácanie pri rezných poraneniach a pri otvorených krvácaniach. Často sa podávajú pacientom liečiacich sa na nádorové ochorenia a aj pacientom po transplantácii.

Dôležitá informácia aj pre potencionálnych darcov krvi je, že krv a krvné produkty od darcov krvi v našom meste aj ostávajú. Krv našich darcov teda nie je distribuovaná do iných nemocníc v rámci solidárnej pomoci, práve naopak, ostáva u nás, pre našich pacientov. Sme to práve my, ktorí túto pomoc potrebujeme a aj využívame.

 

Darovať krv v našom okrese môžete každý utorok a piatok na hematologicko-transfúznom oddelení nemocnice v Rimavskej Sobote od 6:30 do 10:30.