VÁŠNE MARKÉTY HRUBEŠOVEJ

 Na jedenásty ročník podujatia FOURFEST prijala pozvanie česká herečka Markéta Hrubešová. Charizmatická červenovláska pochádza z Prahy, kde absolvovala Štátne konzervatórium, hudobno-dramatický odbor. Už od detstva rada tancovala, vystupovala v Dismanovom detskom súbore a venovala sa viacerým  športom.             

V televízii sa objavuje už od detstva, napr. v rozprávke o vtákovi Ohnivákovi či vo filme Modré z neba. V roku 1989 si Markéta zahrala hlavnú úlohu po boku Lukáša Vaculíka v milostnej vojnovej dráme Oznamuje se láskam vašim. Ešte v tom istom  roku zahviezdila v úlohe Židovky Ester v Jakubiskovom filme Sedím na konári a je mi dobre. Tieto dve hlavné role patria k jej umeleckým vrcholom.  V 90-tych rokoch točila jeden film za druhým: Zmatky kolem Katky, Zamilovaná, Konec básníků v Čechách, Andělské oči, seriál Zdivočĕlá zemĕ. Po roku 2000 si zahrala v seriáli Ulica, v historickej detektívke Menom kráľa a v pokračovaní čarodejníckej rozprávky  Saxana. Najnovšie sme ju mohli vidieť v televíznom seriáli Dáma a Král. Už deväť rokov je členkou Divadelnej spoločnosti Jozefa Dvořáka.                                                        

Okrem herectva je jej veľkou vášňou varenie. Tvrdí, že obe jej vášne sú si podobné, vyžadujú si sústredenie sa na výkon, aby bol výsledok čo najlepší. Veľmi si váži kuchárske remeslo. Považuje ho za nesmierne ťažké povolanie, fyzicky a psychicky náročné. Zbožňuje knihy o varení, doma ich má takmer 200. Považuje sa za zapáleného kuchára – amatéra. Talent na varenie zdedila po famóznej kuchárke, babičke z Kromĕříža. Obľubuje ryby, mäso, cestoviny, ryžu. Snaží sa variť zdravo a rýchlo, jej heslo je: „Nech je jedlo do tridsiatich minút na stole!”                                        

V roku 2011 uviedla na knižný trh svoju prvú  kuchársku knihu Tak varím ja. Postupne k nej pribudli ďalšie dve:  Rebelka / pivná kuchárska kniha/ a Markéta vaří Rettigovou. Minulý rok jej vyšla kniha pre deti Pan Brambora a jeho kamarádi. Ide o knihu, ktorá poteší celú rodinu: najmenších zaujme príbehom priateľov pána Bramboru,  starších zaujímavosťami z histórie rôznych plodín a rodičov potešia recepty na spoločné „kuchtenie” so svojimi ratolesťami.                                                 

Nenechajte si ujsť príležitosť vidieť a stretnúť sa so sympatickou Markétou naživo na sprievodnej akcii FOURFESTU „Príprava typického jedla krajín V4”, kde bude členkou poroty.