Vizuálne kompozície obrazov

Najnovšia výstava v školskej galérii pochádza opäť z fotografickej tvorby Alexandry Galambovej. Ide o farebné zobrazenia jednotlivých predmetov, ktoré majú evokovať sedem konkrétnych odborov, vyučovaných na našej škole. Alexandra má rada minimalizmus a nevšedné farebné kombinácie, aj preto zvolila práve tento spôsob prezentácie.

Ako sama autorka hovorí, farby sú základom jej vnímania v živote a považuje ich za veľmi dôležitý doplnok svojho bytia. Vďaka jednotlivým obrazom sa snaží poukázať na rozdiely medzi jej videním farieb, ktoré sa môže diametrálne líšiť od vnímania farieb každého z nás. ,,Farby sú vyjadrovacím prostriedkom, ktorý mnohokrát slúži na prezentáciu osobnosti, napríklad aj v obliekaní. Niekto má rád zemité a niekto sýte farby. Mňa osobne vždy lákalo spájať tie, ktoré sa k sebe na prvý pohľad nehodili,” vysvetľuje Alexandra.

Skrytým zámerom použitia nezvyčajných farebných kombinácií je aj posolstvo ľudskosti, ktoré je v dnešnom svete mnohokrát zanedbávané. Dotýka sa otázky diskriminácie. Práve tá sa často objavuje nielen na pracoviskách, ale aj v školách medzi deťmi, či dokonca študentami vyšších ročníkov. ,,Zámerne som volila kontrasty farieb, na ktoré možno ľudia nie sú až tak zvyknutí, aby pochopili, že nie vždy sa treba striktne držať pravidiel a byť iný a výnimočný je dar. Buďte si vedomí toho, že ak aj nezapadáte do konceptu tejto spoločnosti neznamená to, že jej nemôžete priniesť potešenie a radosť,” dodáva autorka fotografií. Ľuďom, ktorí sa pri fotografiách zastavia vo svojom texte odkazuje: ,,Nech vám slúžia ako inšpirácia a cesta k výnimočnosti, ktorá je v živote vzácna. Nech nájdete práve tú svoju a premeníte ju na silnú stránku vlastnej osobnosti, ktorou obohatíte tento svet.”