VLASOVÝ ČARODEJNÍK

Gabriel Porteleky alias Gabi, absolvent 3-ročného odboru kaderník na našej škole, momentálne študent nadstavbového odboru vlasová kozmetika, má za sebou niekoľko popredných umiestnení na celoslovenských súťažiach kaderníkov. Jeho „ zlaté ” ruky v spojení so zmyslom pre krásu, tvorivosť, harmóniu  dokážu s vlasmi, doslova, čary. Z posledných úspechov spomenieme: tretie miesto na súťaži JUVYR v Bratislave v kategórii extravagantný účes z dlhých vlasov a  štvrté miesto na súťaži v Nitre v disciplíne retro nevesta. Tento Rimavskosoboťan si aj napriek tomu, že kaderník je na Slovensku povolaním žien, šiel za svojím cieľom. 


Prezraď nám ako si sa dostal k  tejto profesii ?
Už ako malý chlapec som kradol sestrám bábiky a robil im rôzne účesy. V deviatej triede, keď som sa rozhodoval ,čomu sa venovať ďalej, jednou z možností bola aj voľba kaderník. No muži vykonávajúci toto povolanie na Slovensku, musia neustále zápasiť s predsudkami o svojej sexuálnej orientácii. Inak to nebolo ani u mňa, preto som si radšej vybral odbor čašník, ktorý ma však absolútne nenapĺňal. Po roku som štúdium zanechal a  odišiel za prácou do Viedne. Popri rozdávaní letákov som si všímal účesy Viedenčanov. Vo voľnom čase som skúšal strihať, česať. A bolo rozhodnuté! Vedel som, čomu sa chcem venovať naplno, i napriek predsudkom. Dvadsaťročný som sa  prihlásil na odbor kaderník a  minulý rok som získal výučný list .
Pamätáš si svoje prvé strihanie?
Prvý raz  som strihal  podľa videa na youtube, keď som mal pätnásť.  A vyšlo to!  Výsledkom bola spokojná zákazníčka… A ako tak rozmýšľam, strihanie som ešte doposiaľ nepokazil.
Odkiaľ čerpáš námety?
Keď sa mi dá, navštevujem  súťaže profesionálnych kaderníkov hlavne v Budapešti, módne trendy sledujem samozrejme na  internete, v módnych časopisoch . Ale inšpiruje ma aj  ulica a samozrejme požiadavky zákazníčok.
Máš nejaké kadernícke vzory?
Veľa ma naučili majsterky : pani Matuszczyková a pani Kerekešová , za čo im  patrí vďaka. Uznávam prácu maďarských kaderníkov /Lászlo Hajas, Tamás Zsirdró, Kristián Arató/
Keby si mal na výber,  čo uprednostníš strihanie , či česanie?
Najradšej mám česanie, vytváranie nových účesov v určitom čase, ale aj extravagantné strihanie, ktoré je kombináciou geometrického a asymetrického strihu. Momentálne ma veľmi baví predlžovanie vlasov, ktoré úplne mení výzor ženy, či dievčaťa. Spokojnosť zákazníka je pre mňa najväčšie potešenie.
Ktoré víťazstvo si vážiš najviac?  
Prvé víťazstvo. V roku 2012 na súťaži organizovanej našou školou Four Fest Euroakademik Gastro, kde som zvíťazil v kategórii: účes nevesty. Prežíval som neopísateľné pocity. Samozrejme, cením si  všetky umiestnenia. Z tých najnovších: 3.miesto na celoslovenskej súťaži kaderníkov  v Bratislave JUVYR .
Koľko ti trvá príprava na súťaž?
Na každú súťaž sa  pripravujem  minimálne mesiac, myslím tým skúšky česania. Samotnej príprave predchádza hľadanie modelky, ktorá musí mať vhodný typ vlasov, no musí mať aj symetrickú tvár a peknú postavu. Modelku si líčim sám, taktiež im dávam šiť šaty, ktoré si najprv nakreslím. Všetko musí ladiť. Na to si veľmi potrpím.
Čo tvoje plány do budúcnosti?  
Chcel by som úspešne dokončiť nadstavbové štúdium. Naďalej sa zúčastňovať súťaží, školení, stále sa zdokonaľovať. Po skončení by som si chcel nájsť prácu v zahraničí/ Maďarsko, Rakúsko…/ Uvidím, kde ma osud zavedie.


ĎAKUJEME ZA ROZHOVOR A  PRAJEME TI VEĽA ÚSPECHOV  V REPREZENTOVANÍ NAŠEJ ŠKOLY, NECH SA TI PODARÍ NAPLNIŤ  TVOJE PLÁNY, NA ROK ÚSPEŠNE ZMATUROVAŤ.
A milé dámy, ak budete potrebovať originálny účes, už viete, na koho sa môžete obrátiť.   Nezabudnite, Gabriel rád robí ženy krásnymi.

[nggallery id=91]